Jednak my, ludzie, jesteśmy chyba mądrzejsi?

Bywa, że nie lubimy kogoś, kto biegnie tuż za nami, ale trzymamy się w ryzach dzięki doskonale rozwiniętej korze czołowej. To ta część mózgu, która, jak pisze Sapolsky, „sprawia, że nie bekamy głośno w czasie ceremonii ślubnej i nie mówimy gospodyni, co naprawdę myślimy o kurczaku podanym na kolację”. To dzięki korze potrafimy się skupić na nagrodzie, jaka nas czeka w odległej przyszłości, oraz zapomnieć o kłótniach, gdy dążymy do wspólnego celu. No i umiemy czekać nawet wiele lat na spełnienie pragnień.

Ale nie zawsze tak się dzieje. Szef tej firmy z Florydy próbował najpierw porozmawiać ze swoimi kłótliwymi pracownikami. Następnie spróbował ich zawstydzić: w liście do działu porad miejscowej gazety opisał sytuację i spytał, co robić. Kopie położył na biurkach obu podwładnych, dodając polecenie, żeby zaproponowali rozwiązanie. Przez pewien czas zachowy- wali się nieco lepiej, ale wkrótce czyjś ironiczny uśmiech, głupia mina lub jakaś lekceważąca uwaga przerwały ten rozejm. Nie ma znaczenia, kto i co powiedział. Stare, zwierzęce emocje wzięły górę i po chwili oboje szarpali się jak pawiany. W końcu szef zagroził, że jeśli nie przestaną się kłócić, zwolni oboje.

To ostrzeżenie zapadło między zwoje kory czołowej obu stron: bezrobocie: nie ma pensji: siedzisz w domu i rozsyłasz CV Znów zaczęli pokojowo współpracować. (Ten stan wciąż się utrzymuje.)

Na tym polega bycie człowiekiem. Wzywamy na pomoc racjonalny umysł i staramy się opanować zwierzęce emocje. Nasze niespokojne impulsy wciąż chcą przebić się na powierzchnię. Kłócimy się o terytorium, rywalizujemy o status, czujemy seksualne pożądanie, walczymy o dominację, znosimy obrazy, hołubimy pretensje i odczuwamy lęk. Jednak bierzemy się w garść i wracamy do pościgu. Ostatecznie, przecież nie jesteśmy tylko stadem pawianów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>