Losowa agresja w świecie biznesu

Ciało migdałowate reaguje również na „wyuczone bodźce wyzwalające”. Jeśli z jakiegoś powodu bardzo się przestraszyłeś, ów organ to zapamięta i spowoduje, że w przyszłości automatycznie zareagujesz na taką samą groźbę. To mechanizm sprzyjający przetrwaniu. Ciało migdałowate nie przechowuje dokładnych informacji (typu: dlaczego ten facet jest taką żmiją). Wyuczony bodziec wyzwalający – dźwięk głosu, kształt twarzy, zapach wody po goleniu-tylko inicjuje reakcję walka-ucieczka.

Sygnał z ciała migdałowatego może również pobudzić grupy neuronów w innych ośrodkach w mózgu do jednoczesnego działania, powodując przypływ świadomych wspomnień w korze mózgowej, co wzmacnia siłę i złożoność automatycznej reakcji. Związki między takimi zespołami neuronów bywają bardzo trudne do zatarcia. Nawet gdy jakiś coach przekona drania na wysokim stanowisku o konieczności zmiany metod postępowania, wiele miesięcy, a nawet lat później, kiedy ów skruszony prezes wchodzi do sali obrad, słychać syki. Jego złe zachowanie pozostawiło trwałe ślady w neuronach pracowników.

Między innymi z tego powodu losowa agresja bywa tak niebezpiecznym instrumentem w świecie biznesu, zwłaszcza w grupie osób, które muszą stale ze sobą współpracować. Choć drań często nie zdaje sobie z tego sprawy, sam też ponosi przykre konsekwencje zniszczenia zaufania. Według Silk główną wadą strategii losowej agresji jest to, że później „osobnikom dominującym trudno nawiązać kontakt z podporządkowanymi, nawet gdy mają pokojowe intencje”. Podporządkowane osobniki wycofują się, starając się tylko ułagodzić alfę za pomocą nerwowych grymasów strachu.

Taka tendencja do unikania kontaktu z powodu lęku może bezpowrotnie zatruć atmosferę w pracy. Na przykład Fausto Tonna, wiceprezes do spraw finansowych Parmalatu, wielkiego włoskiego koncernu spożywczego, był znany z wybuchowego temperamentu. Gdy firma zbankrutowała (między innymi z powodu rozległych nad- użyć finansowych), jeden z pracowników zauważył: „Jeśli któryś z szefów działów miał do wyboru popełnienie błędu lub telefon do Tonny z prośbą o radę, z reguły wolał popełnić błąd”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>