MIŁOŚĆ JEŻOZWIERZY CZ. II

Dość gruba aluzja do kultowego serialu animowanego Beavis and Butt-Head. Bohaterowie to wyjątkowo obleśne typki (przyp. red.). Strony zawarły pokój z dwóch powodów. Obie miały wspólnych wrogów – Linuxa i IBM. Obie czuły również presję klientów, akcjonariuszy i analityków giełdowych, którzy uważali, że ich zacięta rywalizacja jest zbyt głośna i powoduje straty.

To trzecia lekcja godzenia się szympansów, brak pojednania po starciu jest kosztowny dla wszystkich. Gdy dwa szympansy zajmujące wysoką pozycję w hierarchii walczą ze sobą, wszystkim udziela się napięcie. Członkowie stada przyglądają się im z niepokojem, jak dzieci śledzące kłótnię rodziców. To groźne chwile. Nie wiadomo, co się zdarzy: czy nastąpi zmiana przywódcy, rozwód, a może ktoś wpadnie w szał.

Emocjonalna infekcja wywołuje fizjologiczne objawy nawet u osobników niebiorących udziału w walce: rośnie poziom kortyzolu, tętno przyśpiesza, wrasta ciśnienie krwi. Pod wpływem stresu szympansy wpadają w rozdrażnienie, drapią się, wiercą i szczypią. (Podczas kłótni na posiedzeniu ludzie zachowują się tak samo: wiercą się na krzesłach, przeczesują palcami włosy, poprawiają ubranie.) Cała grupa niespokojnie czeka, aż rywale się pogodzą, i z drżeniem myśli o kolejnej rundzie. Uroczystość z okazji zawarcia pokoju niweluje fizjologiczne konsekwencje starcia. Stado oddycha z ulgą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>