JAK MOŻNA PRZECIWDZIAŁAĆ FIZJONOMICZNEJ PREDESTYNACJI CZ. II

Niezależnie od tego, dlaczego tak się dzieje, skłonność do preferowania przywódców o męskim wyglądzie przejawia się nawet wtedy, gdy wszyscy kandydaci to kobiety. Anke von Rennenkampf poprosiła 120 osób, żeby wyobraziły sobie, iż mają zatrudnić kogoś na kierownicze stanowisko. Wszyscy otrzymali cztery identyczne podania, różniące się tylko zdjęciem. Jedna kandydatka miała męskie rysy twarzy (wysokie, szerokie czoło, mocny podbródek, wąskie wargi, wydatne brwi), druga wyraźnie kobiece (zaokrąglone policzki, mały nos, duże, okrągłe oczy). Von Rennenkampf wykorzystała po dwa zdjęcia tej samej kobiety: na jednym była ubrana jak mężczyzna (czarny golf, bez makijażu, włosy spięte z tyłu), na drugim jak kobieta (luźne włosy, szminka, korale, sweter z dekoltem). Jak łatwo przewidzieć, stanowisko otrzymała kandydatka bardziej przypominająca mężczyznę, zarówno wyglądem, jak ubiorem. Najgorzej wypadła ta, która wyglądała kobieco i podkreślała to ubiorem. Był to niewątpliwy przykład działania zasady „pasującej twarzy”. Gdy von Rennenkampf poprosiła uczestników badania, by wybrali pracownika do działu HR, na stanowisko wymagające umiejętności komunikowania się z ludźmi i wrażliwości na cudze potrzeby, zmienili decyzję: teraz wygrała podwójnie kobieca kandydatka, co również jest zgodne z wspomnianą wyżej zasadą.

Z tego eksperymentu wynika jeden pocieszający wniosek: kobieta kandydująca na kierownicze stanowisko mogła awansować z czwartego miejsca na drugie, po prostu ubierając się bardziej „męsko”. Niewielkie manipulacje pozwalają złagodzić wpływ fizjonomicznej predestynacji. Sama von Rennenkampf najwyraźniej wzięła sobie tę lekcję do serca. Jest wysoką, szczupłą, młodą kobietą z dużymi, brązowymi oczami i gładką skórą, ale włosy spina z tyłu, stosuje bardzo lekki makijaż, nosi małe kolczyki, bluzkę z długimi rękawami, kamizelkę i ciemne spodnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>