PRZEBACZYĆ WBREW SOBIE CZ. II

Lekcja numer cztery godzenia się szympansów, im silniejsza więź łączy strony konfliktu, tym głębsze pragnienie dojścia do zgody. Szympansy i niektóre inne gatunki naczelnych znacznie częściej godzą się z sojusznikami i krewniakami niż z innymi znajomymi. Może się wydać niespodzianką, ale samce częściej godzą się niż samice. Być może jest tak dlatego, że mają również więcej powodów do przeprosin, a może to konsekwencja ogromnego znaczenia sojuszy społecznych w niekończącej się walce o dominację, jaką toczą szympansy. Przepraszają się, ponieważ potrzebują pomocy w przyszłych konfliktach. Czasami nawet wykonują prewencyjne gesty pojednawcze, mające zawczasu zredukować napięcie, gdy grozi konflikt.

W Yerkes National Primate Research Center pracownicy często dają szympansom posiłki w dwóch lub trzech porcjach, żeby obserwować, jak przyjaźń i status wpływają na delikatny problem podziału jedzenia między mniej więcej dwadzieścia osobników. Pora karmienia związana jest z poważnym niepokojem. Podobnie jak ludzie, zwierzęta wyciągają do siebie ręce, co jest symboliczną zapowiedzią dobrych intencji – podaję ci dłoń, a zatem nie trzymam w niej broni – oraz zaczynają kontakt od towarzyskiej pogawędki: szympansy wykonują też różne inne oczywiste gesty mające sygnalizować pokojowe nastawienie. Bjorn, samiec alfa, pozwala swemu rywalowi Soćko gryźć się w nadgarstek, a ten zgadza się, żeby Bjorn (na niby) kąsał go w ramię. Poklepują się po plecach i razem tańczą. Trzy samce o najwyższym statusie zbijają się w ciasną grupkę. Tak bardzo zależy im na rozładowaniu napięcia, że niekiedy przegapiają pierwszą porcję, co jednak niewiele je obchodzi.

To tak, jakby maklerzy z któregoś z biur na Wall Street wspólnie się upili i ślubowali przestrzegać paktu o nieagresji tuż przed pełnymi napięcia dniem rozdziału premii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>