WRODZONY TALENT DO MIMIKRY

Małe dzieci zaczynają naśladować wyraz twarzy osób z otoczenia już w godzinę po przyjściu na świat. Przez całe życie naśladujemy sposób mówienia, wyraz twarzy, sposób poruszania się, styl ubioru: podążamy za społecznymi modami. Nawet gdy chodzi tylko o niewerbalne aspekty rozmowy, Hatfield wymienia „zdumiewającą” liczbę cech, które ludzie nie tylko naśladują, ale na dokładkę czynią to równocześnie: akcent, tempo mówienia, głośność, wysokość tonu, pauzy, szybkość reakcji. Jeśli osobnik dominujący mówi jak karabin maszynowy, inni również zwiększają tempo. Jeżeli mówi głośno, wszyscy zaczynają krzyczeć. Takie zachowania można obserwować nie tylko w kontrolowanych eksperymentach laboratoryjnych, ale również w „przebiegających w ustalony sposób wywiadach podczas starań o pracę, na prezydenckich konferencjach prasowych, w rozmowach astronautów z ośrodkiem kontroli lotu” oraz w biurowych pogawędkach.

W The Right Stuff Tom Wolfe opisuje, jak oblatywacz Chuck Yeager ukształtował sposób mówienia całego pokolenia pilotów, ponieważ wszyscy chcieli naśladować jego chłód i opanowanie w trudnych sytuacjach. Ten głos „spływał z wysoka, z wielkiej wysokości ponad kalifornijską pustynią, w dół, w dół, z górnych szczebli Bractwa na wszystkie poziomy amerykańskiego lotnictwa […] Piloci wojskowi, a wkrótce po nich również piloci cywilni, piloci z Maine i Massachusetts, z Dakoty i z Oregonu, zewsząd, zaczęli mówić głosem pokerzysty z Wirginii Zachodniej. W każdym razie na tyle, na ile potrafili zmienić swój akcent. Na akcent najlepszego z najlepszych: Chucka Yeagera”.

Ale tu, na dole, na dole, na twardej ziemi (albo na grząskim firmowym gruncie) naśladownictwo sposobu mówienia przyjmuje nieco niższe formy. Nie tak dawno pe- wien znany menedżer ukuł wyjątkowo źle brzmiący neologizm incentivize – „bodźcować” – a dziś już niezliczeni menedżerowie opowiadają, jak „bodźcują” ludzi, żeby więcej pracowali (zwykle nie płacąc im dodatkowo ani grosza, natomiast kasując wielkie premie – może zamiast „bodźcować” lepiej po prostu bóść).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>